משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים
עמוד הביתפרסומיםהודעות לעיתונותספנות ונמליםהשר כ''ץ החליט על פרסום המכרזים להקמה והפעלה של נמל הים החדש ב- 1 יולי 2013

השר כ''ץ החליט על פרסום המכרזים להקמה והפעלה של נמל הים החדש ב- 1 יולי 2013

שר התחבורה החליט כי שני המכרזים יפורסמו במקביל על מנת לוודא כי הנמל החדש יופעל בזיכיון על ידי גורם פרטי בשיטת ה-BOT וזאת בניגוד למה שקרה בעבר

השר כ"ץ החליט כי ההידברות עם העובדים תתבצע רק לאחר ביצוע המכרזים והיא תהיה על נושאים כמו שדרוג הנמלים וזכויות העובדים ולא על עצם פתיחת הנמלים החדשים

משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים שוקד בשנים האחרונות על רפורמה, הכוללת תכנית להגברת התחרות בנמלים, באמצעות הקמת נמלי מים עמוקים מתחרים, בחיפה ובאשדוד.

התכנית כוללת קידום זמינות ואישור תכניות סטטוטוריות להקמת הנמלים החדשים, אגירת אבני מחצבות וסלעים מהגליל להקמת המזח החדש, הערכות פיננסית להקמת הנמל הראשון, פרסום מכרז בינלאומי (PQ)  אליו ניגשו שמונה קבוצות וחברות מהגדולות בארץ ומחו"ל, בעלות מומחיות וניסיון בהקמת נמלים ותשתיות.

כעת אנו עומדים בפני השלב הסופי של התכנית הכולל הוצאת מכרזים להקמה והפעלה של הנמל החדש.

אתמול (יום שלישי) קיים השר כ"ץ פגישה במשרדו עם מנכ"ל חברת נמלי ישראל (חנ"י) ובה התקבלו החלטות אופרטיביות להשלמת הרפורמה בנמלים והיערכות למקרה של השבתת הנמלים.

בישיבה הנחה השר כ"ץ את מנכ"ל חנ"י להיערך לפרסום שני מכרזים להקמה והפעלה של הנמל החדש ב-1 ביולי 2013. עלות הקמת הנמל נאמדת במיליארד דולר.

שר התחבורה ציין כי ישנו צורך בהקמת שני נמלים חדשים, בחיפה ובאשדוד, וכי הם יוקמו בהדרגה. סמוך לפרסום המכרז ייקבע היכן יוקם הנמל הראשון.

כ"ץ ציין בישיבה כי בכוונת משרד התחבורה לקיים הידברות עם העובדים לאחר פרסום המכרזים. ההידברות תהיה על נושאים כמו שדרוג הנמלים הקיימים וזכויות העובדים ולא על עצם פתיחת נמלים חדשים ופרטיים. לדבריו, לא תהיה לוועדים זכות וטו למניעת תחרות.

החלטתי לסיים מצב שבו וועדים מיליטנטים מנצלים את הכוח בידיהם ומקבלים זכויות יתר על חשבון הציבור כולו. אמר השר כ"ץ.

משרד התחבורה גיבש תכנית ראשונית להתמודדות עם שביתה אפשרית בנמלים. מדובר בתכנית הדרגתית שתופעל בהתאם להתפתחויות.

אם תחול הסלמה או שביתה ממושכת הממשלה תוביל חקיקת בזק של חוק בוררות חובה לשירותים חיוניים, שיאסור שביתות בשירותים חיוניים, כולל בנמלים. ראש הממשלה הבטיח לשר כ"ץ תמיכה מוחלטת בנושא.

מנכ"ל חנ"י דיווח לשר על ההיערכות המוצעת למקרה של השבתת הנמלים. התכנית תכלול בין השאר הפעלה של יתר הנמלים ומעברי הגבול בין ישראל וירדן באופן הבא:

  • נמל חדרה - פריקת מטענים בנמלי אגן הים התיכון לדוגמא: יוון, קפריסין, טורקיה והובלתם ישירות לנמל חדרה, באמצעות אונייה קטנה בת 200 מכולות.
  • נמל אילת - פריקת מטענים בנמל עקבה והובלתם לנמל אילת, באמצעות אונייה שתיחכר במיוחד לצורך הנושא. בנוסף משרד התחבורה כבר נערך להביא לנמל אילת שני מנופים ניידים שיפרקו את הסחורות. כמו כן, נערך המשרד לגיוס נתבים פנסיונרים.
  • מספנות ישראל - שימוש במספנות ישראל לפריקת מטענים, באמצעות מנופים נוספים שיובאו לנמל והכנת שתי ספינות גוררות במקרה שעובדי נמל חיפה ימנעו מתן שירות, באמצעות גוררות הנמל.
  • מעבר רבין (בערבה) - היערכות לתגבור המעבר, במטרה לאפשר העברת מטענים בכמויות גדולות יותר מישראל לירדן ומשם לנמל עקבה, ולהיפך.
 
לוח התמרורים הישראלי
לוח התמרורים הישראלי
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
קריאה חוזרת בטיחותית
קריאה חוזרת בטיחותית
תוצרים ודגמים של כלי רכב
תוצרים ודגמים של כלי רכב
שאלון משיט אופנוע ים
שאלון משיט אופנוע ים
תעודת משיט
בירור תוצאת מבחנים לקבלת תעודת משיט
דו''חות חקירה בטיחותיים
דו''חות חקירה בטיחותיים
למעלה