משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים
עמוד הביתפרסומיםממשל וציבורתכנית רישיון נהיגה מדורג - מידע להורים ולנהגים הצעירים

תכנית רישיון נהיגה מדורג - מידע להורים ולנהגים הצעירים

או-טו-טו רישיון? עשו את זה יחד נכון.
הורים, נהג חדש צעיר, אם המשפט הזה כבר התחיל להישמע אצלכם בבית, או שזה יקרה בקרוב, חשוב שתזכרו: לא רק המפתח לרכב נמצא בידיים שלכם, ההורים, אלא גם המפתח החשוב ביותר - לחיים שלך, נהג חדש צעיר.

חשוב שתשימו לב לנתון הבא: צעירים שלא עברו את תהליך צבירת הניסיון בנהיגה היו מעורבים בתאונות דרכים באחוזים גבוהים בהרבה מצעירים שעברו את התהליך. הסיבות? הגיל הביולוגי, הרגלי חיים, מגדר, ביטחון עצמי מופרז, חוסר ניסיון, הבנה חלקית של תהליכי הנהיגה וכושר מופחת להערכת סכנות בדרכים.

האמצעי המרכזי כיום לצמצום מעורבותם של נהגים חדשים צעירים בתאונות הדרכים הוא רישיון הנהיגה המדורג, המגביל את הנגישות לרכב, אך עדיין מקנה אפשרות לצבור ניסיון חיוני בנהיגה.

התוכנית תיכנס לתוקפה ב-1 ביולי ותפעל כך

 • לימודי הנהיגה יחלו בגיל 16 וחצי.
 • בגיל 16 ותשעה חודשים אפשר יהיה לגשת לראשונה למבחן המעשי (טסט), במקום בגיל 17.
 • תלמיד שיעבור בהצלחה את המבחן המעשי (טסט) ייחשב נהג חדש צעיר ויקבל היתר נהיגה לתקופה של שישה חודשים. ההיתר מחייב תהליך צבירת ניסיון עם נהג מנוסה למשך כל תקופת ההיתר.
  נהג חדש צעיר- נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים.
  נהג מנוסה- מי שמלאו לו 24 שנים, או מי שבידו רישיון להוראת נהיגה, אף אם טרם מלאו לו 24 שנים, אשר בידו רישיון נהיגה בר-תוקף לאותו סוג רכב חמש שנים לפחות, וכן מי שמלאו לו 30 שנים, אשר בידו רישיון נהיגה, כאמור, שלוש שנים לפחות.
 • תהליך צבירת הניסיון יעמוד על 50 שעות לפחות: 20 שעות נהיגה בדרך עירונית, 15 שעות נהיגה בדרך שאינה עירונית ו-15 שעות נהיגה בלילה. צבירת הניסיון בשעות הלילה תתבצע בין השעות 21:00 עד 06:00 בבוקר שלמחרת
 • תקופת צבירת הניסיון תתחלק לשניים: בשלושת החודשים הראשונים יתבצע התהליך ביום ובלילה, ובשלושת החודשים האחרונים רק בלילה. חובת ביצוע הליך צבירת הניסיון תחול עד גיל 24
 • בתום תקופת צבירת הניסיון, ולאחר קבלת הצהרה אישית חתומה על-ידי הנהג החדש הצעיר והנהג המנוסה על ביצוע 50 השעות הנדרשות, ינפיק משרד התחבורה לנהג החדש הצעיר רישיון נהיגה קבוע מפלסטיק, שיעמוד בתוקף עד שנתיים מיום שעבר את מבחן הנהיגה המעשי. בכך יהפוך לנהג חדש
  נהג חדש- מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון. תוקף רישיון הנהיגה שניתן לנהג חדש יהיה לשנתיים
 • בנוסף, תכלול התוכנית רישיון נהיגה מדורג גם את הסעיפים הבאים: הגבלת הנהיגה בשעות החשיכה, הגבלת מספר הנוסעים הצעירים במכונית, נהיגה בליווי נהג מנוסה ואיסור מוחלט על נהיגה לאחר שתיית אלכוהול

מה אומר החוק - תקנות התעבורה (תיקון מס' 9 ), התשע"ג-2013

כל מה שחשוב לדעת בתקופת הניסיון כדי להתמודד עם האתגרים בכביש באופן הנכון

הורים, נוכחותכם ברכב היא אמנם חובה על-פי חוק, אך היא הרבה מעבר לכך. ככל שתהיו מעורבים יותר בתהליך גיבוש כישורי הנהיגה של הנהג החדש הצעיר בתקופת צבירת הניסיון כך יקטנו הרגליו המסוכנים ברכב, הוא יקבל מכם כלים להערכת סיכונים ויצבור ניסיון מציל חיים. 
וגם אתה, נהג חדש צעיר - אמנם עברת את מבחן התיאוריה ואת מבחן הנהיגה המעשי (הטסט), אבל כמו שאומרים: אין חכם כבעל ניסיון. תהליך צבירת הניסיון יעניק לך כלים להתמודד בצורה טובה יותר עם הכביש.
לכן, חשוב כי תקפידו יחד על ההמלצות הבאות:
 • הורים, תנו דוגמה: שמשו לנהג החדש צעיר מודל לחיקוי ונהגו באופן בטוח. "נאה דורש, נאה מקיים".
 • יותר אימונים, פחות סיכונים: הורים, נהג חדש צעיר, אל תתעצלו: צאו יחד לדרך ככל שתוכלו, אפילו יותר מ-50 שעות הנהיגה הנדרשות על-פי החוק. ככל שתצברו יותר שעות נהיגה כך תצברו עוד ועוד ניסיון. לך, נהג חדש צעיר, חשוב להתנסות במגוון מצבים לפי רמות קושי עולות של הנסיעה (תחילה ביום ואחר כך בלילה, תחילה ליד הבית ובהמשך - להתרחק מקרבתו ); לפי סוגי כביש - עירוני (ליד בתי-ספר, כבישים ראשיים, ליד מרכזי קניות), לא עירוני (כבישים מהירים, כבישים בין-עירוניים); לפי שעות שונות של היום ובתנאי עומס שונים; בלילה, למקומות בילוי של הצעירים, וכיו"ב.
 • בפעם הראשונה - כדאי בשכונה: את הנסיעה הראשונה כדאי שתעשו בסביבה מוגנת - באזור המגורים שלכם ובסביבתו.
 • לפני שתיכנסו למכונית, עשו לכם תוכנית: בחיים, ובייחוד בתקופת הניסיון, חשוב לתכנן מראש. בתקופת הניסיון צרו לכם יחד מסלול מתוכנן מראש ומשימות מובנות (למשל, ביצוע פניית פרסה במהלך הנסיעה, נסיעה יחד לתחנת הרכבת, וכיו"ב).
 • הסכנה אורבת אולי מעבר לפינה: הורים, כנהגים מנוסים יש לכם היכולת לקרוא את הכביש ואת המורכבות שבו ולהעריך את הסכנות מבעוד מועד. בתקופת הניסיון, הנהג החדש הצעיר טרם רכש את הראייה המרחבית הנדרשת בעת נהיגה. לכן אמנו אותו לזהות את הסכנות שבדרך. אתה, נהג חדש צעיר, נדרש לפתח ראייה מרחבית מתוך הבנה, שהנהיגה אינה רק עניין של אדם אחד-רכב אחד-מסלול אחד, אלא התרחשות רבת משתתפים בעלי זכויות וחובות שונים. התרגול הזה יתרום לחיזוק הביטחון העצמי שלך על הכביש ולתחושת האחריות.
 • "להכיר" את הכביש: הורים, הפנו את תשומת-לבו של הנהג החדש הצעיר למשתמשי הדרך האחרים ואמנו אותו לזהות סכנות על-פי סימנים מעידים - התנהגותם של נהגים, רוכבי אופנוע, רוכבי אופניים והולכי רגל ולחזות את כוונותיהם ואת הסיכון הפוטנציאלי שבהן. דבר זה יאפשר לך, נהג חדש צעיר, לצבור ניסיון שיסייע לך להתמודד עם האתגרים שבכביש.
  סימנים מעידים הם תופעות, מצבים או התרחשויות בדרך, המלמדים שמצב חירום עלול להתפתח., ואף עלול להמשיך ולהתפתח לכלל תאונה. מניעת מצב חירום תמנע את התאונה, וכל זה יכול להתאפשר על-פי תגובה נכונה לסימנים מעידים.
  הסימנים המעידים מאפשרים לנו לקבל מידע בזמן אמת, לעבד אותו ולפעול בהתאם.
  מקורות המידע לסימנים המעידים הם:
  • הדרך
   הדרך יכולה לשמש לנו מקור רב של ידע: צומת, מעגל תנועה, מדרכה, סימון בשולי הדרך, בור שנפער, מעברי חצייה. כל אחד מאלה הוא מוקד להתייחסות, אשר ברוב המקרים מחייב פעולה, כגון האטה, עצירה, האצה, פנייה וכד'.
  • הסביבה
   נהיגה בשעת ערפל, חושך או גשם מחייבת פעולות שונות, כגון הדלקת פנסי ערפל, הפעלת מגבים, האטת מהירות
  • רכבים אחרים בדרך
   על פי רוב לא נהיה לבד בדרך. סביר להניח, שנהגים נוספים הנוהגים ברכבם יחלקו עמנו את הדרך - אם אורות הבלימה האחוריים של הרכב שלפנינו נדלקים באור אדום, נבין מיד שהרכב מאט (בולם)
  • משתמשי דרך אחרים - הולכי רגל
   קבוצת אנשים המתקרבת למעבר חצייה, ילדים המשחקים עם כדור במגרש סמוך, ילד המתקרב לשפת מדרכה בין מכוניות חונות - כל אלה צריכים לשמש מקור להתייחסות ולקבלת החלטות
  • תמרורים
   התמרורים הם ליבת השפה המשותפת לכל משתמשי הדרך והם מספקים מידע חיוני לקבלת החלטות שיטתית ושקולה בדרך
 • הורה, זכור! ההגה מוחזק בידיו של הנהג החדש הצעיר, לא בידיך - הנהג החדש הצעיר הוא ה"בוס" של הרכב, ורק הוא! כל נסיעה היא באחריותו ולא באחריות הנהג המנוסה
 • נהג עם ביטחון נוהג נכון: הורים, העצמאות המוחלטת בנהיגה מרתיעה את הנהג החדש הצעיר והוא זקוק לעידוד, לתמיכה ולסיוע בחיזוק הביטחון העצמי. נוכחותכם, עצותיכם והיותכם "אוזן קשבת" יאפשרו לו לצבור ניסיון ולחזק את ביטחונו. מנגד, לעתים נדרשים מיתון והרגעה של הנהג החדש הצעיר, שבשל עודף ביטחון עצמי עלול לנהוג באופן לא זהיר ולא אחראי. עליכם להגביר אצלו את תחושת האחריות ולהבהיר, כי החיים שלו ושל אחרים הם "בידיים" שלו!

כל הדרכים להפוך את תקופת הניסיון מחובה - לחוויה טובה

תקופת הניסיון היא אמנם תקופה מרגשת, אך היא גם תקופה חדשה ומלחיצה הן להורים והן לנהג החדש הצעיר במשפחה, תקופה שבה אתם נאלצים להתמודד יחד עם מצב חדש ולא מוכר. לכן, כדי להימנע מחילוקי דעות וממצבים לא נעימים העלולים להתרחש כדאי שתקפידו על הכללים הבאים:
 • תאמו ציפיות, חסכו בעיות
  קבעו כללי פעולה ביניכם בתקופת צבירת הניסיון. ההסכם יתייחס, בין היתר, לתיאום מוקדם של לוחות הזמנים של שניכם, להגדרת ביצוע המשוב, לאחריות הנהג החדש הצעיר על תחזוקת הרכב בתקופת התוכנית ועוד, לשיקולכם.
 • הקפידו להתחשב
  הורים, ודאו שיש לכם ציפיות ריאליות לגבי נהיגתו של  הנהג החדש צעיר. חלק ממיומנויות הנהיגה שלו טרם הבשילו דיין, ועליו לצבור עוד ניסיון מעשי כדי שנהיגתו תהיה טובה יותר. המצב החדש מרגש ואפילו קצת מלחיץ אותו, וגם זה תורם לכך שהנהיגה שלו אינה מושלמת. כנהגים מנוסים עליכם לפתח יכולת להגיב לחששות של הנהג החדש הצעיר, ואם יש בכך צורך - התאימו את הציפיות לנסיבות.
 • חשבו טוב על המשוב
  הורים, חשוב מאוד שתפנימו: אינכם מורים לנהיגה! המידה שבה הנהג החדש הצעיר ישים לב לדבריכם, יסכים לאמצם וינסה ליישם את שנדרש תלויה מאוד באופן מתן הביקורת שלכם, ולכן:
  • תנו משוב ענייני ובונה: ספציפי ולא כללי, תיאורי ולא שיפוטי, לא ציני, התמקדו בעיקר ולא בתפל, בביצוע ולא באישיות הנהג
  • הדגישו את החיובי בצד השלילי
  • תנו משוב באווירה חיובית: נעימה, לא רשמית ולא חינוכית
  • זכרו: המשוב עניינו בטיחות בדרכים ולא שליטה בנהג החדש הצעיר בתקופת צבירת הניסיון
  • המשוב צריך לאפשר לנהג החדש הצעיר להעריך את ביצועיו
  • והכי חשוב: תנו את המשוב בסוף הנסיעה
 • התייחסו ללחץ בהבנה
  הנסיעה המשותפת שלכם יכולה להפוך ל"סיר לחץ": אתם, ההורים, עלולים להיות בלחץ בגלל תפקידכם וכובד האחריות המוטלת עליכם כנהגים מנוסים; אתה, נהג חדש צעיר, עלול להיות בלחץ מהצורך לשלוט לבד ברכב או מטיב מערכת היחסים המתפתחת בינך ובין ההורים במכונית, או מסיבות אחרות. לכן כדאי שתתמודדו בצורה מושכלת עם מצבי לחץ בנהיגה. הנה כמה הצעות להתמודדות:
  • מתוחים? טרודים? עייפים? אל תצאו לנסיעה
  • הורים, האם אתם לחוצים מביצועי הנהיגה של הנהג החדש הצעיר? הסבירו לו בהחלטיות כל דבר שמפריע לכם בנהיגתו, תנו דוגמאות ודרשו שיתחשב בדעתכם ובהרגשתכם
  • הנהג החדש הצעיר לחוץ במהלך הנהיגה? תפקידכם כהורים במקרה זה הוא רב: יש לעסוק בעיקר בהרגעתו ובהתאמת מסלול הנהיגה ואופי התרגול שלפניכם כך שירגיעו אותו וייתנו לו תחושה שהוא מסוגל לבצע את הדברים
  • אתם כל הזמן מתווכחים? אין טעם להמשיך בתהליך צבירת הניסיון מבלי לעצור ולבנות "כללי משחק" חדשים, שיהיו מקובלים על שניכם
  • הורים, זכרו: לא פשוט לנהוג כשיושבת לידך "ועדת ביקורת". תפקידכם לשנות תחושה זו אצל הנהג החדש הצעיר, להרבות בחיזוקים חיוביים, להדגיש את הביצועים המוצלחים שלו, לצמצם התערבויות רק למקרים הכרחיים ולתת את התחושה שאתם שם כי אכפת לכם ממנו וכי תשמחו לעזור ככל שתוכלו
  • הזדמנות לזמן איכות - הורים, נהג חדש צעיר, ראו בזמן שהותכם יחד ברכב הזדמנות להתקרב זה לזה: תוכלו לדבר על נושאים אחרים מלבד ענייני נהיגה, אולי תעצרו לשתיית כוס קפה יחד, היכנסו לבית עסק כלשהו ששניכם אוהבים... מה שמתאים לכם

שתהיה לכם נסיעה טובה, מהנה ובטוחה!

 

הודעות הדובר

ראשון, 13 אוגוסט 2017
הקלות משמעותיות לנהגים. מהיום: עולים חדשים, תושבים חוזרים ועובדים זרים פטורים ממבחן נהיגה מעשי (טסט)
קרא עוד...הקלות משמעותיות לנהגים. מהיום: עולים חדשים, תושבים חוזרים ועובדים זרים פטורים ממבחן נהיגה מעשי (טסט)
ראשון, 06 אוגוסט 2017
תמיכה גם בועדת הכספים של הכנסת: אושרה תכנית השר כץ להנחה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי לרכב עם מערכות מצילות חיים
קרא עוד...תמיכה גם בועדת הכספים של הכנסת: אושרה תכנית השר כץ להנחה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי לרכב עם מערכות מצילות חיים
שלישי, 25 יולי 2017
קו מהיר לנגב. בעקבות החלטת השר כץ: החל מספטמבר - רכבת מהירה בין באר שבע לת"א
קרא עוד...קו מהיר לנגב. בעקבות החלטת השר כץ: החל מספטמבר - רכבת מהירה בין באר שבע לת"א
שלישי, 25 יולי 2017
המזרח הרחוק מתקרב לישראל: חברת התעופה הסינית "היינאן איירליינס" תפעיל קו תעופה שלישי בין ישראל לסין
קרא עוד...המזרח הרחוק מתקרב לישראל: חברת התעופה הסינית "היינאן איירליינס" תפעיל קו תעופה שלישי בין ישראל לסין

על סדר היום

חמישי, 27 יולי 2017
החלפת לוחית רישוי פגומה
משרד התחבורה, אגף הרכב ושירותי תחזוקה מבקש להביא לידיעת הציבור על החלפת לוחית רישוי פגומה.
קרא עוד...החלפת לוחית רישוי פגומה
רביעי, 26 יולי 2017
אימות רישיון נהיגה לשוהים בחו"ל
אזרח ישראלי המצוי בחו"ל במסגרת של טיול, לימודים או תושבות מכל סוג שהוא ונדרש ע"י השלטונות המקומיים, או ע"י מוסדות המדינה לאימות רישיון נהיגה רשאי לעשות כן.
קרא עוד...אימות רישיון נהיגה לשוהים בחו"ל
שלישי, 25 יולי 2017
מכרז מס' 1/17 למתן שירותים בתחום הטיפול בפניות הציבור בתחבורה הציבורית
חברת איי.אם.סי.ג'י תשתיות ותחבורה בע"מ מזמינה בזה מציעים להגיש הצעות למתן שירותים בתחום הטיפול בפניות הציבור בתחבורה הציבורית, הכל כפי שיפורט במסמכי מכרז זה.
קרא עוד...מכרז מס' 1/17 למתן שירותים בתחום הטיפול בפניות הציבור בתחבורה הציבורית
לוח התמרורים הישראלי
לוח התמרורים הישראלי
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
קריאה חוזרת בטיחותית
קריאה חוזרת בטיחותית
תוצרים ודגמים של כלי רכב
תוצרים ודגמים של כלי רכב
שאלון משיט אופנוע ים
שאלון משיט אופנוע ים
תעודת משיט
בירור תוצאת מבחנים לקבלת תעודת משיט
דו''חות חקירה בטיחותיים
דו''חות חקירה בטיחותיים
למעלה