משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים
עמוד הביתפרסומיםהודעות לעיתונותתחבורה יבשתיתבעקבות תופעת הבולענים באזור עין גדי חברת נתיבי ישראל נערכת לסגירת קטע כביש באזור עין גדי ולהסטת התנועה לכביש עוקף זמני

בעקבות תופעת הבולענים באזור עין גדי חברת נתיבי ישראל נערכת לסגירת קטע כביש באזור עין גדי ולהסטת התנועה לכביש עוקף זמני

הסטת התנועה לדרך חלופית זמנית נועדה לאפשר את סגירת קטע הכביש באזור הבולענים ולאפשר את המשך שגרת החיים של תושבי אזור ים המלח עד להשלמת פתרון קבע לקטע הכביש

המפקח הארצי על התעבורה במשרד התחבורה, מאיר חן הנחה היום (יום ראשון) את חברת נתיבי ישראל להיערך לסגירת קטע דרך, באורך של כ- 200 מטר, בכביש 90 בין הכניסה לשמורת הטבע נחל דוד לבין תחנת הדלק עין גדי .

ביממה האחרונה פעלו עובדי חברת נתיבי ישראל להכשיר מעקף בו יוכלו לנסוע תושבי האזור. במקביל החלו העבודות להקמת גשר (אירי) וסלילת כביש, באורך שני קילומטרים שיעקוף את אזור הבולענים ויאפשר תנועה חופשית של כלי הרכב, לאורך כביש 90.

ההחלטה התקבלה על ידי המפקח הארצי על התעבורה בתום התייעצות עם חברת נתיבי ישראל, משטרת ישראל, המועצה האזורית תמר ונציגים של רשות שמורות הטבע והגנים, בעקבות התפתחות בולענים חדשים, בקרבת הכביש.

הסטת התנועה לדרך חלופית נועדה לאפשר את סגירת קטע הכביש, באזור הבולענים ולאפשר את המשך שגרת החיים של תושבי אזור ים המלח, ללא סיכונים מיותרים, עד להשלמת פתרון קבע לקטע הכביש שבקרבתו התגלו הבולענים.

המפקח על התעבורה יערוך מחר בבוקר סיור באזור, בלוויית אנשי המקצוע של משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל, במטרה לבדוק תווי החלופי שישמש ככביש "עוקף בולענים" שיוכשר לצורך כך. בתום הסיור תתבצע הערכת מצב בשטח עם כל גורמי המקצוע האם לסגור את קטע הכביש.

בכוונת חן לעמוד מקרוב לאחר ביצוע העבודות בתוואי החלופי, תוך בחינת ההשלכות הצפויות לגבי הסדרי תנועה באזור. במידה ויוחלט על סגירת קטע הכביש צפוי נפח התנועה באזור להצטמצם עד להשלמת העבודות המתוכננות. המפקח על התעבורה הנחה לקצר את לוחות הזמנים להשלמת העבודות, במטרה לאפשר את פתיחת הציר החלופי בזמן סביר.

חן ציין כי כיום מתבצע בשטח מעקב פיזי וממוחשב על ידי גורמי המקצוע, המתייחסים לתופעה ולהשלכותיה בחומרה יתרה, שכן התרחבות של בולענים לכיוון הכביש עלולה לסכן את משתמשי הדרך.

נסיגת ים המלח ושקיעת הקרקע חייבה את אנשי המקצוע בחברת נתיבי ישראל לקיים מעקב שוטף ובקרה אחר התפתחות התופעה, זאת תוך שיתוף פעולה מלא עם גורמי המקצוע במכון הגיאולוגי העוקבים באופן שוטף אחר התפתחות התופעה.

תכנון התוואי החלופי שישמש ככביש "עוקף בולענים" עד למציאת פתרון קבע לתופעת הטבע הייחודית. התכנון אושר לאחרונה במוסדות התכנון והוא כלל אישור לשימוש חריג בשטח חקלאי, וחפירות הצלה של רשות העתיקות בטרם ייסלל הכביש. המעקף נסלל בתוואי דרך בין אזור הבולענים ומחוץ לשמורת הטבע הסמוכה. בעלי החיים באזור יוכלו לחצות את הכביש העוקף דרך מעבר תת קרקעי מיוחד שיבנה עבורם מבלי שייפגעו או יסכנו את הנוסעים.

הכניסה לכביש העוקף תתבצע דרך צומת הכניסה לאכסניית נוער עין גדי (כיכר) ועד לכניסה של שדות קיבוץ עין גדי. לטובת המעקף תקים החברה 4 מעגלי תנועה, עם המעבר למעקף הזמני תפחת מהירות הנסיעה ל-50 קמ"ש כדי לאפשר כניסה בטוחה לאזור התעשייה של קיבוץ עין גדי וכן לשמורת הטבע הסמוכה, בתוואי הכביש העוקף ישתלב גשר אירי שאת בנייתו כבר סיימה החברה להקים בתקופה האחרונה והוא ישמש חלק מהמעקף. העבודות על תוואי הכביש העוקף יימשכו בימים הקרובים והן צפויות להימשך מספר חודשים.
 
לוח התמרורים הישראלי
לוח התמרורים הישראלי
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
קריאה חוזרת בטיחותית
קריאה חוזרת בטיחותית
תוצרים ודגמים של כלי רכב
תוצרים ודגמים של כלי רכב
שאלון משיט אופנוע ים
שאלון משיט אופנוע ים
תעודת משיט
בירור תוצאת מבחנים לקבלת תעודת משיט
דו''חות חקירה בטיחותיים
דו''חות חקירה בטיחותיים
למעלה