משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים
עמוד הביתפרסומיםהודעות לעיתונותתעופה אזרחיתלאחר שנתיים של דיונים: ישראל והאיחוד האירופי ("יורוקונטרול") יחתמו היום על הסכם אסטרטגי שיצמצם באופן משמעותי את העיכובים בטיסות לישראל וממנה

לאחר שנתיים של דיונים: ישראל והאיחוד האירופי ("יורוקונטרול") יחתמו היום על הסכם אסטרטגי שיצמצם באופן משמעותי את העיכובים בטיסות לישראל וממנה

עם חתימת ההסכם תצטרף ישראל למועדון היוקרתי של 41 מדינות אירופאיות  החברות בארגון ה"יורוקונטרול" ונהנות ממגוון של שירותי תעופה חדשים שמציע הארגון. השר כץ: ההסכם יאפשר לישראל קשר ישיר למרכז הבקרה המנהל את השמים של אירופה. בעקבות זאת יצומצמו באופן משמעותי ההמתנות והעיכובים הרבים בטיסות מישראל לאירופה ואליה.

הישג חסר תקדים לישראל בתעופה הבינלאומית. ישראל והאיחוד האירופי ("יורוקונטרול") יחתמו היום (יום חמישי) אחר הצהרים על הסכם אסטרטגי, שיצמצם באופן משמעותי את העיכובים הרבים, החלים כיום בטיסות נוסעים רבות לישראל וממנה. מדובר בהסכם החשוב ביותר שנחתם עד כה בין ישראל לאיחוד האירופי, שישפיע על כ-90% מהנוסעים הטסים לישראל וממנה.  

עם חתימת ההסכם מצטרפת ישראל למועדון היוקרתי של 41 מדינות אירופאיות  החברות בארגון ה"יורוקונטרול" ונהנות ממגוון של שירותי תעופה חדשים שמציע הארגון, בהם תכנון המרחב האווירי ונתיבי טיסה, ניהול תכניות טיסה ושימוש במערכות ותוכנות עזר, שנועדו להפחית למינימום את העיכובים בזמני הטיסות.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ציין כי ההסכם יאפשר לישראל קשר ישיר למרכז בקרה המנהל את השמים של אירופה. בעקבות זאת, יצומצמו משמעותית ההמתנות והעיכובים הרבים בטיסות מישראל לאירופה ואליה. צימצום העיכובים בטיסות יחל באופן הדרגתי, במהלך החודשים הקרובים. לדברי השר כץ, לעיכובים בטיסות השלכות כלכליות ובטיחותיות, הן על ציבור הנוסעים והן על חברות התעופה הפועלות בישראל.

על פי ניתוחים כלכליים, הנזק הכלכלי של כל דקת עיכוב לשדה התעופה ולחברות התעופה שווה לכ-100 דולר. כך לדוגמא על פי דוח ה"יורוקונטרול",  בספטמבר 2015, הגיע היקף העיכובים בנתב"ג בממוצע יומי ל-482 דקות. המשמעות החודשית של עיכובים אלה הינה נזק מצטבר של כ-1.5 מיליון דולר לחודש.

ארגון ה"יורוקונטרול" מנהל את המרחב האווירי האירופאי בתחום שירותי ניווט ובקרה. מדובר במרחב בו מתקיימות מדי יום כ-30 אלף טיסות, במינימום איחורים ובטיחות מרבית. כ- 90% מהתנועה האווירית הבינלאומית לישראל וממנה משתמשת במרחב האווירי האירופאי בטיסות ליעדים באירופה וצפון אמריקה, זאת דרך המרחב האווירי הצפוף מאוד של קפריסין.

ההסכם נחתם על ידי השר כץ ומנהל ה"יורוקונטרול", פרנק ברנר. בטקס החתימה שיתקיים היום בשעה 16:30 אחר הצהרים, , במשרד התחבורה בירושלים, ישתתפו בין השאר מנכ"ל רשות התעופה האזרחית, יואל פלדשו, יו"ר רשות שדות התעופה, אליעזר מרום, ונציגים של משרד התחבורה, רשות שדות התעופה ומשרד החוץ.

השר כץ ציין כי הסכם "השמים הפתוחים" שנחתם לפני כשלוש שנים עם האיחוד האירופי, הביא לגידול משמעותי במספר הטיסות לישראל וממנה ופתח יעדי טיסה חדשים רבים בכל רחבי אירופה. לדבריו, ההסכם שנחתם עם "יורוקונטרול" מספק לישראל כלים איכותיים בהתמודדות עם הגידול הרב במספר הטיסות לישראל, בהווה ובעתיד.

לאור הגידול בהיקף התעופה לישראל וממנה, הוחלט במשרד התחבורה וברשות התעופה האזרחית לפעול לצירוף ישראל לארגון ה"יורוקונטרול". לפני כשנתיים החליט הארגון לשנות את הגישה ולפתוח בהדרגתיות את שעריו למדינות שאינן אירופאיות. ישראל ומרוקו הן המדינות היחידות שהארגון הסכים לצרף לשורותיו, מאחר ולהן הסכמי "שמים פתוחים" עם האיחוד האירופי.

במשך שנים, ניסתה ישראל להתקבל כחברה ב"יורוקונטרול". ברשות התעופה האזרחית מציינים כי צירופה של ישראל לארגון דרש הסכמה של כל 41 המדינות החברות. מדובר בתהליך מורכב, קשה וארוך, שנמשך שנים והסתיים בימים אלה.
 
לוח התמרורים הישראלי
לוח התמרורים הישראלי
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
טבלת הניקוד על עבירות תנועה
קריאה חוזרת בטיחותית
קריאה חוזרת בטיחותית
תוצרים ודגמים של כלי רכב
תוצרים ודגמים של כלי רכב
שאלון משיט אופנוע ים
שאלון משיט אופנוע ים
תעודת משיט
בירור תוצאת מבחנים לקבלת תעודת משיט
דו''חות חקירה בטיחותיים
דו''חות חקירה בטיחותיים
למעלה