תחבורה אווירית
עמוד הביתתחבורה אווירית

תחבורה אווירית

100_caa-1.jpg
הגוף העוסק בתחום הוא רשות התעופה האזרחית. תפקידו להבטיח קיום שירותי תעופה בינלאומיים ופנים ארציים; פיקוח על רשות שדות התעופה; חברות התעופה הישראליות; בטיחות הטיסה והכושר האוירי ועל הענקת זכויות טייס לחברות התעופה; אחריות לתכנון המרחב האוירי; מתן רישוי לעוסקים ולכלי התעופה.
 • עבר ועתיד

  לאחר כיבוש הים והיבשה, פנה האדם אל האתגר הקשה מכולם: האוויר. עד לפני כמאתיים שנה, לא היו ברשותו הידע המדעי והטכנולוגיה הנדרשת לכך. ואולם מרגע שהתרומם כלי הטיס המגושם של האחים רייט מן הקרקע, המריא הענף "במהירות הסילון"
 • התעופה בישראל

  כבר מראשית דרכה צמחה בישראל תעופה אזרחית בסטנדרט בינלאומי גבוה ביותר - בין השאר בזכות רמתה הגבוהה של התעופה הצבאית והצרכים הביטחוניים הבוערים. בתחילת המאה ה-21 עובר ענף התעופה שינויים מהותיים אשר יצעידו אותו לשלב הבא בהתפתחותו.
 • רשות שדות התעופה

  רשות שדות התעופה היא תאגיד סטטוטורי הממונה על ניהול, פיתוח, תכנון ותפעול שדות התעופה, התעבורה האווירית האזרחית ומעברי הגבול היבשתיים של ישראל.
 • נמל התעופה בן גוריון

  נתב"ג הוא השער המרכזי של מדינת ישראל,
  ובו עוברת עיקר התחבורה האווירית הבינלאומית מישראל ואליה.
 • שדות תעופה פנים-ארציים

  רשות שדות התעופה מפעילה ומפתחת את שדות התעופה הפנים-ארציים, שחלקם משמשים גם לטיסות בינלאומיות.
  התעופה הפנים-ארצית בישראל מורכבת ברובה מטיסות נופש לאילת ומטיסות פרטיות, ומושפעת לפיכך מהמצב הכלכלי. לאחר מספר שנים של האטה, נכרת מגמת עלייה בפעילות: בשנת 2007 נרשם גידול של 7% לעומת השנה שחלפה, עם 2.3 מיליון נוסעים וכ-129 אלף טיסות פנים-ארציות. נוסף על שדות התעופה הפנים-ארציים, מתבצע נתח נכבד של טיסות הפנים מנתב"ג, נמל התעופה הבינלאומי של ישראל, שבו ניתן להפעיל מטוסים גדולים אשר אינם יכולים להמריא ולנחות בשדה דב. בשנת 2007 עברו בנמל 422.1 אלף נוסעים פנים-ארציים, רובם בטיסות לאילת.
 • מסופי הגבול היבשתיים

  בחוק הרשות נקבע כי רשות שדות התעופה תהייה אחראית גם למעברי הגבול היבשתיים של ישראל. למימון הפעלת המסופים אחראי משרד האוצר, ומרבית הפעילות ממומנת באמצעות גביית אגרות מעבר וממקורות הכנסה נוספים. ב-1995 חתמו רש"ת וממשלת ישראל על הסכם למתן "רשת ביטחון" לרשות.
  מאז 1980 נמסרו לניהולה של הרשות מסופי מעבר אלה:
  • בגבול עם מצרים: מסופי טאבה, ניצנה, כרם שלום ורפיח
  • בגבול עם ירדן: מסופי אלנבי, נהר הירדן ויצחק רבין (ערבה)
  • במעבר לשטחי הרשות הפלסטינית: מסוף קרני המיועד למעבר מטענים.
 • מטענים אוויריים

  ענף ההובלה האווירית של מטענים צומח במהירות, בישראל ובעולם כולו, ועדיין רחוק ממיצוי הפוטנציאל שלו. זה שוק מתוחכם ותחרותי אשר עובר תהליכי דה-רגולציה ובו פועלים שחקנים מקומיים לצד חברות ענק בינלאומיות.
 • התעשייה האווירית

  בידודה המדיני ומצבה הביטחוני של ישראל, חייבו אותה לפתח תעשייה אווירית מקומית בהיקף וברמה המתאימים למעצמות גדולות ועשירות פי כמה. מהתחלה צנועה, הפכה התעשייה האווירית לתאגיד התעשייה הגדול בישראל, ולאחת המובילות בעולם במחקר ובפיתוח לצורכי הגנה.
 • אל על נתיבי אוויר לישראל בע"מ

  חברת התעופה הלאומית של ישראל יותר מיובל שנים, אשר תרמה רבות להתפתחות כלכלתה וקשריה הבינלאומיים של המדינה, מימיה הראשונים ועד למאה ה-21. כיום, לאחר הפרטתה, עומדת החברה לפני אתגרים חדשים - והזדמנויות חדשות.
 • סאן דור נתיבי אוויר בינלאומיים

  סאן דור משווקת את שירותיה באמצעות סיטונאי תיירות מובילים, בדרך כלל כחלק מ"חבילות נופש".
 • ארקיע קווי תעופה ישראליים בע"מ

  ארקיע, חברת התעופה הפנים-ארצית הראשונה בישראל, שלטה בשמי הארץ מאז קום המדינה והפכה לגורם חשוב בשוק טיסות השכר הבינלאומיות.
 • ישראייר תעופה ותיירות בע"מ

  בעשר שנות פעילותה, הפכה ישראייר לגורם תחרותי, הן בטיסות סדירות בפנים הארץ והן בטיסות שכר בינלאומיות.
 • ק.א.ל קווי אוויר למטען בע"מ

  ק.א.ל הוקמה במטרה לעודד את היצוא החקלאי מישראל, התפתחה במהירות והרחיבה את פעילותה לתחומים נוספים. בשנים האחרונות החברה מתמודדת עם אתגרים חדשים בענף הדינמי והתחרותי של הובלת מטענים באוויר.
 
טיס - קובץ חוקים ותקנות
הנוסח הרשמי של חקיקת התעופה העדכנית בישראל. חקיקה ראשית וחקיקת משנה
פרסום מידע תעופתי פנים ארצי
פמ''ת -פרסום מידע תעופתי פנים ארצי
עלון מידע כושר אווירי
AIB - עלון מידע כושר אווירי

 

UNAPPROVED PARTS NOTIFICATION
UPN - עדכן את בעלי המטוסים , המפעילים ומכוני הבדק על חלקים תעופתיים המופצים בעולם ושהם אסורים לשימוש תעופתי
פרסומים בנושא בטיחות טיסה
לקט - פרסומים בנושא בטיחות טיסה יוצא לאור ע"י רשות שדות התעופה בישראל ומשרד התחבורה
למעלה